Wydawać by się mogło, że o alkoholu wiesz wszystko. Z lekcji chemii wyniosłeś, że to związek organiczny z grupy alkoholi. Stosuje się go w farmacji, zielarstwie, medycynie i przemyśle. Najczęściej jednak używasz go w celach rozrywkowych. Jest spożywany na wszystkich szerokościach geograficznych, a pozyskiwany poprzez fermentację cukrów zawartych w roślinach – zbożach, ziemniakach, owocach, lecz także np. mleku. Etanol bardzo łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i przenika do układu krwionośnego. Działa na cały układ nerwowy, a tym, co odczuwasz po "spożyciu", jest upojenie alkoholowe. Postępuje ono stosunkowo szybko, a proces wydalania alkoholu i powrotu do normalnego stanu świadomości to trzeźwienie. Pytanie, które często jest natomiast zadawane przez wiele osób to: ile się trzeźwieje?

Imprezowy zawrót głowy, czyli ile możesz wypić?

Wbrew wielu obiegowym mitom, nie da się określić bezpiecznej dawki alkoholu. Na stan organizmu, poddanemu działaniu etanolu, może wpływać bardzo wiele czynników:
• wiek,
• płeć,
• metabolizm,
• rodzaj i ilość przyjmowanych leków,
• zawartość wody i wielkość tkanki tłuszczowej,
• przebyte choroby, głównie wątroby i układu sercowo-naczyniowego,
• osobnicza odporność układu nerwowego,
• rodzaj i ilość spożywanego pokarmu.
Jak widzisz, na każdego z nas alkohol działa inaczej, ale cechą wspólną amatorów "wyskokowych" trunków powinna być umiejętność ich rozsądnego dawkowania.

„Jak się Pani/Pan czuje”, czyli dzień "po"

O tym, ile czasu alkohol utrzymuje się w organizmie, decyduje nie tylko ilość, lecz także tempo picia. Okres jego rozkładu zależy również od powodów przytoczonych wcześniej. Metabolizowanie odbywa się w wątrobie, przy udziale enzymów:
• MEOS,
• dehydrogenazy alkoholowej,
• katalazy.
W pierwszym etapie Twój organizm przemienia go w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Powrót do stanu trzeźwości szybciej osiągają mężczyźni, gdyż ich ciała produkują więcej dehydrogenazy i mają szybszą przemianę materii. Metabolity alkoholu powodują ból głowy, osłabienie, nudności a proces jego rozkładu odwadnia Twój organizm. Tracisz wtedy elektrolity - magnez i potas.

Ile się trzeźwieje? - fakty i mity

Tempo trzeźwienia po piwie, wódce czy winie, określa tylko ilość spożytego wraz z nimi alkoholu. Badania naukowe dowodzą, że jego rodzaj ma pomijalne znaczenie. Ważne jest, że przy alkoholach wysokoprocentowych upojenie następuje szybciej i jest głębsze, gdyż ta sama ilość alkoholu zawiera się w znacznie mniejszej objętości napoju. Sprzyja to wprowadzaniu do organizmu większej jego ilości w krótszym czasie. Nie powinieneś zatem pytać, ile trzeźwieje się po piwie, a ile po wódce, tylko ile czystego etanolu przyjąłeś i w jakim czasie.
Przeciętnie przyjmuje się, że w normalnych warunkach jesteś w stanie „usunąć” z ciała około 0,2‰ alkoholu godzinę. Oznacza to, że po wypiciu małego piwa potrzebujesz godziny na pozbycie się go z organizmu. Niestety, wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi, spada potencjał jego unieszkodliwiania w czasie. Musisz pamiętać, że to, ile czasu się trzeźwieje, nie wynika z prostej kalkulacji podzielenia aktualnej zawartości alkoholu przez 0,2‰/godzinę. Okazać się bowiem może, że mając 2‰ alkoholu we krwi (bardzo silne upojenie), nie wytrzeźwiejesz w 10, a w 14 godzin.
Proces wchłaniania alkoholu możesz spowolnić, spożywając kwaśne potrawy lub napoje. Gdy napijesz się soku z cytrusów, wody z kiszonych ogórków czy soku z kiszonej kapusty, nastąpi przemiana alkoholu w estry, które nie powodują stanu upojenia. Musisz jednak wiedzieć, że wypicie wody w późniejszym czasie, odwraca reakcję i estry zamieniają się ponownie w alkohol. Może to sprawić, że zawartość alkoholu we krwi utrzyma się dłużej. Sytuacja ta przypomina tę, jakbyś wypił "klina".
O stanie Twojej trzeźwości, lub jej braku nie może także świadczyć subiektywnie odczuwane dobre samopoczucie. Odpowiada za to zjawisko tzw. tolerancji. Podczas długotrwałego picia małych dawek alkoholu, przestajesz odczuwać skutki jego działania a żeby osiągnąć pożądany efekt upojenia, musisz wypić więcej. Jest to sytuacja bardzo dla Ciebie niebezpieczna, ze względu na możliwość uzależnienia się lub spowodowania zagrożenia życia i zdrowia, wywołanego złudnym poczuciem trzeźwości.